Sunday, April 25, 2010

Beklenen konuşmayı yaptıObama bu kez Ermeniler’i kurtaran Türkleri selamladı

İlhan Tanır / VATAN WASHINGTON
ABD Başkanı Ermeni olaylarının yıldönümünde merakla beklenen konuşmasında diasporanın beklentilerini boşa çıkardı ve “soykırım” yerine geçen yılki gibi “Büyük Felaket” dedi.

Türkiye ve Ermenistan’ın haftalardır merakla beklediği açıklama, nihayet Beyaz Saray’dan geldi. ABD Başkanı Barack Obama, 1915 Ermeni olaylarının 95’nci yıldönümü için yayınladığı resmi açıklamada, Ermeniler’in beklentisinin aksine, “soykırım” sözünü kullanmadı. Başkan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1915 olaylarını Türkçe’de “Büyük felaket” anlamına gelen Ermenice “Meds Yeghern” sözüne yer verdi. Obama, geçen yılki 

bildirisiyle içerik olarak hiçbir farkı olmayan bildirisinde ayrıca ’tarih hakkında düşüncesinin değişmediğini’de hatırlatarak, Ermenileri tarafının az da olsa gönlünü almaya çalıştı. Başkan seçilmeden önce Illinois Senatörü olan Obama, seçim kampanyası sırasında 18 Ocak 2008’de yayınladığı bir açıklamada, “Başkan seçilirsem, Ermeni soykırımını tanıyacağım” sözünü vermişti.
İki bildirinin farkı
- Obama’nın bu yılki bidirisi geçen yılki bildiriden daha kısa tutuldu. - Geçen yıldan farklı olarak Türkiye ve Ermenistan arasındaki ’normalleşme’sürecine direk referans yok. Hatırlanacağı gibi Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan protokol sürecini geçtiğimiz Perşembe günü askıya almıştı. 

- Geçen yılki bildiride de kullanılmış tamamen aynı cümleler göze çarptı.

- Bu yıl Obama ’Ermenileri kurtaran Türkleri de selamlıyorum’ diyerek, geçen yıl hiç kullanmadığı tarzda bir yorum ekledi.

- Ayrıca, geçen yıl olduğu gibi iki kez Meds Yegern sözünü kullandı

Obama yayınladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün bu kötü olaylardan ders alma günüdür. Ben defalarca 1915’te olanlarla ilgili kendi görüşlerimi belirttim ve benim tarih görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam ve dürüst bir şekilde tanınması hepimizin yararınadır. Meds Yegern (Büyük Felaket) Ermeni halkının tarihinde yıkıcı bir bölümdür, bu vahim hataları tekrarlamamak için katledilenlerin anılarını canlı tutmak zorundayız. 1915’te Ermeniler’i kurtaran Türkleri selamlıyor, Türkiye’de de dahil, Türkler ile Ermeniler arasındaki diyalogdan cesaret alıyorum.”
OKUYUCU YORUMLARI Yorum Yapmak İçin Tıklayınız 
 cem şentürk (21)    [Tüm Yorumları]25.04.2010 17:32:38
 ne kadarda eziğiz dünyada.. adam soykırım diycekmi demiycekmi diyoruz hala bu yasa parlamentodan geçtimi geçmedimi? büyük felaket falan saçmalıklarıyla ağzımıza bi parmak bal çalıyo mutlu oluyoruz... birazcık var olsaydık asalanın yaptığı terörü kabul ettirirdik dünyaya!!!!
% 0
% 0
% 0

 AYSIN GEZER (37)    [Tüm Yorumları]25.04.2010 16:09:19
 Yuce Turk ulusunun tarihi ile yuzlesme gibi bir kompleksi,korkusu yoktur.TURK ULUSU medeni ve beseri tarih yazar!Yuzlesilecek, utanilacak tarihler ve gercek soykirimlar Avrupa ve USA topraklarinda ve halklarinda mevcuttur! Uzaga gitmesinler sadece AYNAYA BAKSINLAR! Yani yy.dir kendi ulkesinde ezilmis 2.sinif vatandas olan bu zenci sozde soykirim sozcugunu kullansa ne yazar kullanmasa ne yazar?
% 100
% 0
% 0
2 kişi oyladı

 AYSIN GEZER (37)    [Tüm Yorumları]25.04.2010 16:06:45
 Pardon ya OBAMA kimdir?OSMANLI-TURK TARIHI uzmanimidir?1915te onun dedelerimi sehit dusmustur? Yuce Turk ulusunun tarihi ile yuzlesme gibi bir kompleksi,korkusu yoktur.TURK ULUSU medeni ve beseri tarih yazar!Yuzlesilecek, utanilacak tarihler ve gercek soykirimlar Avrupa ve USA topraklarinda ve halklarinda mevcuttur! Uzaga gitmesinler sadece AYNAYA BAKSINLAR! Yani yy.dir kendi ulkesinde ezilmis 2.sinif vatandas olan bu zenci sozde soykirim sozcugunu kullansa ne yazar kullanmasa ne yazar?
% 100
% 0
% 0
2 kişi oyladı

 Tayfur KALE (94)    [Tüm Yorumları]25.04.2010 15:37:02
 obamaya bravo.bir tas çorbayı herkese içiriyor,herkesin gönlünü alıyor.
% 100
% 0
% 0
1 kişi oyladı

 Mehti Erdiller (46)    [Tüm Yorumları]25.04.2010 13:11:27
 Adam soykırım sözcüğünün Ermenice'sini söyleyince Sayın Başbakanımız dahil seviniyoruz. Yazıklar olsun....
% 100
% 0
% 0
3 kişi oyladı

Toplam 18 yorum yapılmıştır, tüm yorumları okumak için tıklayınız...
Bu Habere yorum yapan diğer üyelerimiz
MERT OLGUN  Mehmet Güneş  ömer onuk  Vahdi Bingöl  Mehmet Güneş  Can Yılmaz  One Minute  ahmet cakoglu  vedat demir  Eren Duman 

No comments:

Post a Comment